Sibiul rămâne fără echipe în Cupa României! Hermannstadt, eliminare rușinoasă!

Atât Gaz Metan Mediaș cât și FC Hermannstadt au părăsit, ieri, competiția.

În optimile de finală ale Cupei României la fotbal, FC Hermannstadt, din liga a doua, a fost eliminată de CSO Filiași, din liga a treia, scor 3-2 după loviturile de la 11 metri. Sibienii au deschis scorul prin Sîntean, în minutul 3, dar gazdele au egalat în minutul 44, prin Rogoveanu. S-a intrat în prelungiri la scorul de 1-1. Călin Popescu a făcut 2-1 pentru Hermannstadt în minutul 107 însă gazdele au egalat din nou, în minutul 118, prin Crețu. La penalty-uri, Sîntean, Antoche și Mino de la FC Hermannstadt au ratat și CSO Filiași s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Cealaltă echipă din județul Sibiu, Gaz Metan Mediaș, a fost învinsă, pe propriul teren, cu 0-1, de Chindia Târgoviște. Autogolul lui Vlad Morar din minutul 30 a făcut diferența.