AFP: Mai multe explozii, joi dimineața, deasupra Ierusalimului

Mai multe explozii au fost auzite, joi dimineaţa, 12 martie, deasupra Ierusalimului. Sirenele de alertă au fost activate după ce armata israeliană a semnalat tiruri de rachete iraniene către Israel, au relatat jurnalişti ai AFP.

Armata „a identificat rachete lansate din Iran către teritoriul statului Israel” şi a fost activată apărarea aeriană pentru a le intercepta, potrivit unui comunicat.

La rândul ei, armata iraniană a anunțat, joi, că a vizat baze militare israeliene şi Shin Bet, agenţia de securitate internă a ţării, în cea de-a treisprezecea zi a războiului din Orientul Mijlociu, potrivit Agerpres.

„Bazele aeriene Palmachim şi Ovda, aparţinând regimului sionist, precum şi sediul Shin Bet au fost vizate de dronele armatei Republicii Islamice Iran”, a precizat armata într-un comunicat difuzat la televiziunea de stat.

Cele mai multe rachete lansate asupra Israelului ca represalii pentru ofensiva israeliano-americană împotriva Iranului începută pe 28 februarie sunt interceptate, dar resturile care cad provoacă răniţi şi pagube materiale în fiecare zi. Un total de 12 persoane au murit în Israel de la începutul războiului.

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

ULTIMELE ȘTIRI